مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی چیست و چه کاربردی برای صنایع دارد؟

نقش مبدل حرارتی در صنعت نفت و پتروشیی، غذایی و نیروگاهی خیلی حیاتی است. برای شناخت مبدل حرارتی و نقش آن در صنایع و تعمیر و نگهداری آن با ما همراه باشید.
مبدل‌های حرارتی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات در برخی از صنایع هستند. هر صنعتی که در فرایند تولید و فرآوری نیاز به سیستمی دارد که دمای تجهیزات را کنترل کند و در سطح متعادلی نگه دارد، به مبدل حرارتی نیاز دارد. آنها یا برای گرمایش و یا برای سرمایش به کار می‌روند. اما چطور و چرا؟ بیایید عمیق‌تر به این دستگاه و نحوه عملکرد آن نگاه کنیم تا متوجه فواید آن برای صنعت شویم.

مبدل حرارتی چیست؟

مبدل‌های حرارتی دستگاه‌هایی هستند که وظیفه انتقال گرما بین دو یا تعداد بیشتری سیال (مایع یا گاز) را دارند. بسته به نوع مبدل حرارتی، فرایند انتقال حرارت می‌تواند از گاز به گاز، از مایع به گاز یا از مایع به مایع باشد. در واقع مبدل حرارتی وسیله‌ای است که اجازه می‌دهد گرمای مایع (مایع یا گاز) به مایع دوم (مایع یا گاز دیگری) منتقل شود بدون این که دو با هم مخلوط شوند یا در تماس مستقیم با هم قرار گیرند.

شماتیک مبدل حرارتی

مبدل حرارتی انواع گوناگونی دارند

تمام مبدل‌های حرارتی یک اصول کاری دارند. اما آنها را بر اساس ویژگی‌های طراحی به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند. این ویژگی‌ها عبارتند از: شکل جریان (Flow configuration)، روش ساخت (Construction method) و مکانیسم انتقال حرارت (Heat transfer mechanism). که هر کدام چند زیر شاخه دارند.

شکل جریان

شکل جریان یا ترتیب جریان به جهت حرکت مایعات درون مبدل‌های حرارتی اشاره دارد. بر این اساس مبدل حرارتی را به جریان موازی (Co Current flow)، جریان در خلاف جهت (Countercurrent flow)، جریان متقاطع (Cross Flow) و جریان ترکیبی (Hybrid flow) دسته‌بندی می‌کنند.

شکل جریان در مبدل حرارتی

روش ساخت

بر اساس ساختار مبدل‌ها به چهار دسته، بهبودی در برابر احیا (Recuperative vs. regenerative)، مستقیم در برابر غیر مستقیم (Direct vs. indirect)، استاتیک در مقابل دینامیک (Static vs. dynamic) و انواع اجزا و مواد به کار رفته در ساختار آن تقسیم می‌شوند.

مکانیسم انتقال حرارت

شاید بتوان مهم‌ترین دسته‌بندی مبدل‌های حرارتی را بر اساس مکانیسم انتقال حرارت آن دانست. در مبدل‌های حرارتی دو نوع مکانیسم انتقال حرارت وجود دارد. انتقال حرارت تک فاز و انتقال حرارت دو فاز. در نوع تک فاز، سیال در طول فرایند انتقال حرارت تغییر شکل نمی‌دهد. یعنی اگر به حالت مایع است، در طول فرایند تبادل حرارت همانطور مایع باقی می‌ماند. به عنوان مثال در انتقال حرارت مایع به مایع، آب گرم، گرمای خود را به آب سرد منتقل می‌کند و به شکل گاز یا جامد در نمی‌آید.
مکانسیم انتقل حرارتی
  اما در مبدل‌های حرارتی دو فاز، سیال تغییر شکل می‌دهد و از مایع به گاز یا گاز به مایع تبدیل می‌شود. برخی از انواع مبدل‌های حرارتی دو فاز شامل دیگ‌های بخار، کندانسور و اواپراتور هستند. بر اساس این نوع مکانیسم‌ها مبدل‌های حرارتی چند دسته تقسیم می‌شوند که رایج‌ترین آنها در صنعت شامل موارد زیر هستند.

مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی پوسته و لوله یکی از رایج‌ترین نوع مبدل‌های حرارتی است که از یک و تعدادی لوله موازی هم تشکیل شده که داخل یک لوله بزرگتر قرار گرفته‌اند. حرارت از سیال داخل لوله‌های کوچکتر به سیالی که در لوله بزرگتر و اطراف این لوله‌های کوچک در جریان است، منتقل می‌شود. انتقال حرارت در این سیستم ممکن است تک فاز یا دو فاز و جریان سیال آن همسو، خلاف جهت، متقاطع و ترکیبی باشد. مبدل‌های حرارتی دو لوله‌ای و مبدل‌های حرارتی لوله‌ای مارپیچ جزو مبدل‌های پوسته و لوله هستند که در خنک کردن روغن، تولید بخار و پیش گرمایش از آنها استفاده می‌شود.
مبدل حرارتی پوسته و لوله
 

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای از چندین صفحه باریک ساخته شده‌اند که به صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند. هر یک جفت‌ از این صفحات یک کانال را تشکیل می‌دهند که سیال از داخل این کانال حرکت می‌کند. و هر جفت صفحه که روی جفت دیگری قرار می‌گیرد، کانال دیگری بینشان ایجاد می‌شود که سیال دوم از این کنال‌ها عبور می‌کند. صفحات این نوع مبدل می‌توان ساده یا پرده‌دار باشد. در نوع پرده‌دار ضمایمی روی صفحات اصلی قرار دارد که به انتقال حرارات کمک بیشتری می‌کند. مبدل‌های صفحه‌ای واشردار، مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای حلزونی، مبدل‌های حرارتی لاملا، مبدل‌های لوله‌ای پره‌دار و مبدل‌های صفحه‌ای پره‌دار از این دسته مبدل‌های حرارتی هستند.

مبدل حرارتی صفحه ای

کندانسورها، اواپراتورها و دیگ‌های بخار

دیگ‌های بخار، کندانسورها و اواپراتورها مبدل‌های حرارتی هستند که از مکانیزم انتقال حرارت دو فاز استفاده می‌کنند. کندانسورها گاز یا بخار گرم شده را تا حد تراکم خنک می‌کنند و آنها را به مایع تبدیل می‌کنند. از طرف دیگر، در اواپراتورها و دیگ‌های بخار، فرایند انتقال حرارت باعث تغییر مایعات از فرم مایع به شکل گاز یا بخار می‌شود.

اواپراور

مبدل حرارتی هوا خنک

مبدل‌های حرارتی هوا خنک معمولاً در وسایل نقلیه یا هر وسیله متحرکی که به طور دائمی به منبع آب دسترسی ندارند استفاده می‌شود. در این نوع مبدل از جریان هوا برای خنک کردن سیال دوم استفاده می‌شود.
شماتیک مبدل حرارتی هواخنک
   

نقش مبدل‌های حرارتی در صنعت

مبدل‌های حرارتی صنعتی، تجهیزاتی در صنایع هستند که برای تبادل یا انتقال گرما از یک محیط به محیط دیگر طراحی شده اند. این تبادل گرما ممکن است به منظور گرم کردن و سرد کردن سایر تجهیزات در صنعت باشد. بسیاری از فرآیندهای صنعتی نیاز به درجه خاصی از دما برای عملکرد دارند و نباید در طول عملکرد زیاد داغ شوند. علاوه بر این مبدل‌های حرارتی برای جذب و انتقال بخار و دود خروجی فرایندهای صنعتی، به کار می‌روند. در واقع مبدل‌ها از این دود و بخار برای کنترل دمای سایر بخش‌ها استفاده می‌کنند و باعث صرفه جویی انرژی و کاهش آلایندگی محیط زیست کارخانه‌ها می‌شوند.

مبدل حرارتی هواخنک

مبدل‌های حرارتی در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

مبدل‌های حرارتی به طور گسترده‌ای در صنعت خودرو سازی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، نیروگاه‌ها، صنایع تولیدی تجهیزات حرارتی و برودتی، صنایع دریایی، آب و فاضلاب و بسیاری صنایع دیگر استفاده هستند. کاربرد انواع مبدل‌ها را در صنعتی توانید در جدول زیر ببینید.
نوع مبدل حرارتی کاربرد
مبدل پوسته و لوله پالایش نفت، خنک کننده‌های روغن، تولید بخار، بازیابی گرمای دمنده بویلر، سیستم‌های بازیابی بخار و سیستم‌های رنگ صنعتی
مبدل‌های حرارتی دو لوله‌ای خنک کننده صنعتی، سیستم انتقال حرارت صنایع کوچک و تنظیم دمای آب استخرها
مبدل‌های صفحه‌ای پره‌دار صنایع برودتی، فرآوری مواد غذایی، شیمیایی و کوره
کنداسورها فرآیندهای تقطیر و تصفیه، نیروگاه ها، خنک کننده‌ها (یخچال)، سیستم تهویه مطبوع (کولر) و در فرآوری مواد شیمیایی
اواپراتور و دیگ بخار فرآیندهای تقطیر و تصفیه، لوکوموتیو بخار، خنک کننده‌ها و سیستم تهویه مطبوع
مبدل‌های حرارتی هوا خنک وسایل نقلیه یا هر وسیله متحرکی که به طور دائمی به منبع آب دسترسی ندارند، کارخانه‌ها و پالایشگاه‌های مواد شیمیایی و نیروگاه‌ها

 

چرا مبدل‌های حرارتی صنعتی باید مرتب سرویس شوند؟

مبدل‌های حرارتی قلب بسیاری از سیستم‌های صنعتی هستند. از نیروگاه‌های بزرگ گرفته تا صنایع تولیدی کوچک، مبدل حرارتی نقش حیاتی در مدیریت حرارت اجزاء بازی می‌کند. با توجه به اهمیت مبدل‌ها تمام صنایع باید به طور مرتب به فکر تعمیر و نگهداری آنها باشند. چون هر گونه ایراد و خرابی در مبدل‌ها می‌تواند علاوه بر کاهش راندمان عملکرد، در شرایط حاد سبب آتش سوزی و انفجار شود. یکی از ایراداتی که مبدل حراراتی دیر یا زود دچار آن می‌شود، ایجاد انواع رسوبات روی بخش‌های مختلف آن است. این رسوب‌ها باعث انسداد لوله‌ها یا کانال‌هایی می‌شوند که سیال از آن عبور می‌کند و سبب کاهش راندمان عملکرد مبدل خواهد شد. کک قیر، مواد نفتی، املاح آب؛ مواد شیمیایی و مواد غذایی از انواع رسوبات در مبدل حرارتی صنایع مختلف هستند. با انسداد لوله‌ها عملکرد مبدل کاهش پیدا می‌کند. اطلاعات کامل‌تر در زمینه انواع رسوب مبدل حرارتی را می‌توانید در مطلب شستشوی مبدل حرارتی به دست آورید.
تمیز کردن مبدل حرارتی
 

تمیز کردن مبدل حرارتی به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

ایجاد رسوب اتفاقی اجتناب ناپذیر است ولی می‌توان با شستن دوره‌ای مبدل حرارتی نسبت به رفع آن اقدام کرد. تمام سطوح مبدل‌ها باید شسته شوند به عنوان مثال مبدل حرارتی U شکل یا مبدل‌های لوله‌ای که لوله‌های باریک با قطر 12 میلی متری دارند باید کامل شسته شوند. تمیز کردن مبدل حرارتی یک فرآیند پیچیده و چند مرحله‌ای است. برای اطمینان از درست انجام شدن مراحل و رعایت مقررات نیاز است توسط تکنسین ماهر و مجاز انجام شود. این تکنسین‌ها به طور دوره‌ای مبدل‌ها را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز آنها را تمیز می‌کنند. شستشوی مبدل حرارتی به سه روش شستشوی شیمیایی، شستشوی مکانیکی و شستشوی هیدرولیکی (واترجت فوق فشار بالا) انجام می‌شود. در روش مکانیکی جنس و میزان سختی رسوب در انتخاب ابزار تمیز کردن تاثیر می‌گذارد. مثلا برس‌های پلاستیکی را می‌توان برای پاک کردن لجن و رسوبات نرم استفاده کرد ولی اگر رسوب سخت باشند معمولا از تمیز کننده‌های فلزی استفاده می‌شود.

استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن بسیاری از رسوبات مبدل‌ها کارایی دارد ولی این روش هم برای کاربران خطرناک است و هم خطرات زیست محیطی زیادی دارد. اما روش شستشوی هیدرولیکی (واترجت با فشار بالا) را شاید بتوان کارآمدترین روش دانست. در این روش علاوه بر این که رسوبات سرسخت از تمام منافذ، جداره داخلی لوله‌ها و بدنه خارجی کاملا پاک می‌شوند، جمع آوری پسماند آسان است و برای محیط زیست هم خطری ندارد. علاوه بر این دشواری دسترسی به جدار داخلی لوله‌های دارای قطر کم و طول زیاد و مشکل زمان برای شستشوی تعداد بالای لوله هم بر طرف خواهد شد.

شستشوی مبدل حرارتی با واترجت
در واترجت از فشار آب برای شستشو استفاده می‌شود. رسوبات نرم و سطحی را می‌توان با فشار ۲۵۰ بار به طور موثری از بین برد. وقتی سختی رسوبات و میزان آلودگی بیشتر باشد، نیاز است از فشار‌های بالاتر مثل ۳۰۰۰ بار استفاده کرد. برای اطلاعات کامل‌تر مطلب رسوب زدایی مبدل‌های حرارتی و لوله‌های انتقال مواد با واترجت را مطالعه فرمایید.   شرکت منیب در زمینه شستشوی مبدل های حرارتی در صنایع نفت و پتروشیمی، غذایی، و تولیدی توانسته سخت ترین آلودگی ها مثل کک قیر و پلیمر، تا نازک ترین مبدل ها در صنایع غذای را با موفقیت تمیز کرده و بدون مشکل به چرخه تولید بازگرداند. کارشناسان متخصص شرکت منیب آماده ارائه مشاوره در زمینه نظافت صنعتی مبدل های حرارتی می باشند.
 

مبدل‌های حرارتی

پرش به ناوبری پرش به جستجو

محتویات

مبدلهای حرارتی

فرآیند تبادل بیشگرما بین دو سیال با دماهای متفاوت که توسط دیواره جامدی از هم جدا شده‌اند در بسیاری از کاربردهای مهندسی روی می‌دهد. وسیله‌ای را که برای این تبادل به کار می‌رود «مبدل گرمایی» می‌گویند. موارد کاربرد این وسیله در سیستم‌های گرمایش ساختمان‌ها، تهویه مطبوع، تولید قدرت، بازیابی گرمای هدر رفته، و فرآوری شیمیایی است. ما در فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی نیاز به گرم کردن و یا سرد کردن سیالاتی داریم که مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تبادل گرمای دو سیال بدون آنکه با هم آمیخته شوند، نیاز به سطح انتقال حرارت داریم.

امروزه در سراسر دنیا کارخانه‌های فراوانی یافت می‌شوند که در زمینه ساخت مبدل‌های حرارتی فعالیت می‌کنند. آن‌ها بر اساس نیاز مشتری خود و بر اساس استانداردهای تعیین شده به طراحی و ساخت مبدل‌های حرارتی در سایزها و گونه‌های مختلف مبادرت می‌ورزند. در زیر به طور خلاصه به بررسی مبدل‌ها و روابط کلی انتقال حرارت در آنها می‌پردازیم.

انواع مبدل های گرمایی بر حسب عملکرد

مبدل‌های گرمایی معمولاَ بر حسب آرایش جریان و نوع ساخت رده‌بندی می شوند. ساده ترین مبدل گرمایی مبدلی است که در آن سیالات گـرم و سـرد در جهت‌های یکسان یا مخالف در یک ساختـار لوله ای هم‌مرکز (tubular) حرکت می کنند.

انواع جریان در مبدل‌ها

 

در آرایش جریان همسو ( parallel-flow یا concurrent flow) سیالات گرم و سرد از انتهای یکسان وارد می شوند، در جهت یکسان جریان می یابند، و از انتهای یکسان خارج می شوند. در آرایش جریان ناهمسو (counter-flow) سیالات از دو سر متقابل وارد می شوند، در جهت های مخالف جریان می یابند، و از دو سر متقابل دیگر خارج می شوند. برای موازنه گرما خواهیم داشت:

Q ˙ = m ˙ h∗ ( C p) h∗ ( T h2− Th1)

Q ˙ = m ˙ c∗ ( C p) c∗ ( T c2− T c1)

Q ˙ = U ∗ A ex∗ Δ T m


Q ˙ = m ˙ h ∗ ( C p ) h ∗ ( T h 2 − T h 1 ) {\displaystyle {\dot {Q}}={\dot {m}}_{h}*(C_{p})_{h}*(T_{h2}-T_{h1})} Q ˙ = m ˙ c ∗ ( C p ) c ∗ ( T c 2 − T c 1 ) {\displaystyle {\dot {Q}}={\dot {m}}_{c}*(C_{p})_{c}*(T_{c2}-T_{c1})} Q ˙ = U ∗ A e x ∗ Δ T m {\displaystyle {\dot {Q}}=U*A_{ex}*\Delta {T_{m}}}

T0.0 یا Th1 دمای سیال گرم ورودی


Th2 یا T0.0 دمای سیال گرم خروجی


Tc1 یا T0.0 دمای سیال سرد ورودی


Tc2 یا T0.0 دمای سیال سرد خروجی


سیالات ممکن است دارای جریان عرضی ( عمود بر هم ) نیز باشند، این نوع جریان عموما در مبدل های گرمایی لوله ای پره دار بکار می رود.


یکی از انواع مهم مبدل های گرمایی دارای سطح تبادل گرمای بزرگی در حجم واحد است و به آن مبدل گرمایی فشرده می گویند. این مبدل ها دارای صفحات یا لوله های پره دار، با آرایش بسیار فشرده هستند و معمولاَ وقتی به کار می روند که حداقل یکی از سیالات گاز، و لذا دارای یک ضریب جابجایی کوچک باشد، لوله ها ممکن است تخت یا دایره‌ای باشند.

مبدلهای گرمایی با صفحات موازی ممکن است پره دار یا کنگره ای باشد و از آنها در حالت تک پاس یا چند پاس استفاده کرد. مجراهای جریان در مبدل های گرمایی فشرده معمولاَ کوچک اند و جریان در آنها معمولاَ لایه ای است . اشکال دیگری از مبدل‌های حرارتی را در شکل‌ها ملاحظه می کنید.

مبدل گرمایی با جریان همسو

در شکل توزیع دمای سیال گرم و سرد در مبدل گرمایی با جریان همسو ( مبدل tubular ) نشان داده شده است . اختلاف دمای ابتدا بزرگ است اما با افزایش x سریعاَ کاهش می یابد و به طور مجانبی به صفر نزدیک می شود. باید توجه داشت که در چنین مبدلی دمای خروجی سیال سرد هیچ وقت از دمای خروجی گرم بیشتر نمی شود. در شکل اندیس های ۱ و ۲ دو سر متقابل را در مبدل نشان می دهد از این قرارداد برای تمام انواع مبدل های گرمایی استفاده می شود.

 

نمودار دما در طول مبدل برای جریان همسو و ناهمسو

طبق تعریف Q ˙ = U A Δ T m

 Q ˙ = U A Δ T m {\displaystyle {\dot {Q}}=UA\Delta T_{m}} Description: {\displaystyle {\dot {Q}}=UA\Delta T_{m}}که در آن U ضریب انتقال حرارت کلی مبدل و A سطح تبادل حرارت در مبدل است.همچنین با کاربرد موازنه انرژی برای عناصر دیفرانسیلی از سیالات گرم و سرد شکل Δ T m {\displaystyle {\Delta T_{m}}} را می توان تعیین کرد البته اثبات آن در اینجا بیان نمی شود . هر عنصر دارای طول dx و مساحت سطح انتقال گرمای dA است . برای موازنه های انرژی و تحلیل پیرو آن ، فرض های زیر را در نظر می گیریم :


۱- مبدل گرمایی از اطراف خود عایق شده است ،و در این حالت تبادل گرما فقط بین سیالات گرم و سرد است .
۲- رسانش محوری در امتداد لوله ها ناچیز است.


۳- تغییرات انرژی پتانسیل و جنبشی ناچیز است .


۴- گرماهای ویژه سیالات ثابت اند .


۵- ضریب کلی انتقال گرما ثابت است.


البته گرماهای ویژه بر اثر تغییرات دما تغییر می کنند ، و ضریب کلی انتقال گرما بر اثر تغییرات خواص سیال و شرایط جریان ممکن است تغییر کند . ولی ، در بسیاری از کاربردها این تغییرات خواص قابل توجهی نیستند و می توان با مقادیر متوسط cpc ,، cph ,h و U کار کرد. برای بدست آوردن U داریم.

1/ A U pre= Σ 1 /h A + Σ R

1/ U exp= 1/ U pre+ R f

1 A U p r e = Σ 1 h A + Σ R {\displaystyle {\frac {1}{A}}U_{pre}=\Sigma {\frac {1}{hA}}+\Sigma R}


1 U e x p {\displaystyle {\frac {1}{U_{exp}}}} 1 U p r e + R f {\displaystyle {\frac {1}{U_{pre}}}+R_{f}}

R = مقاومت گرمایی دیواره لوله ها


h = ضریب انتقال حرارت سیال ( سیال گرم و سیال سرد) که از روابط تئوری و تجربی بدست می آید. بسته به این که تغییر فاز داشته باشیم یا نداشته باشیم و هندسه انتقال حرارت . روابطی برای محاسبه آن در کتابهای انتقال حرارت موجود است.


U e x p {\displaystyle U_{exp}} = U expضریب انتقال حرارت کلی برای مبدل با محاسبه تاثیر رسوبات


U p r e {\displaystyle U_{pre}} = U preضریب انتقال حرارت بر مبنای تمیز بودن(بدون رسوب) مبدل


R f {\displaystyle R_{f}} = R fمقاومت گرمایی لوله ها بر اثر رسوب


که معمولا از R ( مقاومت گرمایی لوله ها) صرف نظر میکنیم . در نهایت برای جریان همسو داریم.Δ T m = Δ T 1 − Δ T 2 ln ⁡ ( Δ T 1 Δ T 2 ) {\displaystyle \Delta {T_{m}}={\frac {\Delta T_{1}-\Delta T_{2}}{\ln \left({\frac {\Delta T_{1}}{\Delta T_{2}}}\right)}}}

Δ T m= Δ T 1 − Δ T 2/ ln ⁡ ( Δ T 1/ Δ T 2 )

Δ T 1 = T h 1 − T c 1Δ T 1 = T h 1 − T c 1 {\displaystyle \Delta T_{1}=T_{h1}-T_{c1}}
Δ T 2 = T h 2 − T c 2 {\displaystyle \Delta T_{2}=T_{h2}-T_{c2}}

Δ T 2 = T h2− T c2

مبدل گرمایی با جریان ناهمسو

بر خلاف مبدل با جریان همسو، در مبدل با جریان ناهمسو انتقال گرما بین قسمت های گرم دو سیال در یک سر، و همچنین بین قسمت های سرد دو سیال در سر دیگر روی می دهد. به همین دلیل اختلاف دما، در طول مبدل در هیچ جا به بزرگی ناحیه ورودی مبدل با جریان همسو نیست. توجه کنید که دمای خروجی سیال سرد در اینجا می تواند بزرگ تر از دمای خروجی سیال گرم باشد.

برای مبدل با جریان ناهمسو اختلاف دما در نقاط انتهایی به صورت زیر تعریف می شود:

Δ T m = Δ T 1 − Δ T 2 /ln ⁡ ( Δ T 1/ Δ T 2 )

Δ T 1 = T h 1 − T c 2

Δ T 2 = T h 2 − T c 1                                                                                                         Δ T m = Δ T 1 − Δ T 2 ln ⁡ ( Δ T 1 Δ T 2 ) {\displaystyle \Delta {T_{m}}={\frac {\Delta T_{1}-\Delta T_{2}}{\ln \left({\frac {\Delta T_{1}}{\Delta T_{2}}}\right)}}}

Δ T 1 = T h 1 − T c 2 {\displaystyle \Delta T_{1}=T_{h1}-T_{c2}}
Δ T 2 = T h 2 − T c 1 {\displaystyle \Delta T_{2}=T_{h2}-T_{c1}}

باید دانست که برای دماهای ورودی و خروجی یکسان، اختلاف دمای میانگین لگاریتمی در جریان ناهمسو از اختلاف دمای میانگین لگاریتمی در جریان همسو بیشتر است. لذا، با فرض مقدار U یکسان، مساحت سطح لازم برای ایجاد آهنگ انتقال گرمای معین q در جریان ناهمسو کمتر از مساحت لازم در جریان همسو است.

همچنین در جریان ناهمسوTc2  T c 2 {\displaystyle T_{c2}} می تواند بیشتر Th2T h 2 {\displaystyle T_{h2}} از باشد ولی برای جریان همسو این طور نیست.
البته روشهای دیگری نیز برای تحلیل مبدل ها به کار می رود که در اینجا بیان نمی شود از جمله روش NTU و روشهای تجربی.

انواع مبدل های حرارتی بر حسب ساختمان

مبدل های حرارتی پوسته و لوله

 

مبدل پوسته لوله

نوع متداول دیگر مبدل گرمایی پوسته-لوله‌ای (shell & tube heat exchangers) است بر حسب تعداد پاس های پوسته و لوله، این مبدل ها انواع مختلفی دارند و ساده ترین آنها که دارای یک پاس پوسته و یک پاس لوله است در شکل نشان داده شده است. معمولاَ دیوارک هایی نصب می شوند تا با ایجاد تلاطم و ایجاد مؤلفه سرعت عرضی در جریان ضریب جابجایی سیال در سمت پوسته افزایش یابد. مبدل های گرمایی دیوارک دار معمولا با یک پاس پوسته و دو پاس لوله و دو پاس پوسته و چهار پاس لوله تولید می شوند.

 

مبدل پوسته لوله تک پاس با جریان همسو

 

مبدل پوسته لوله دو پاس با جریان ناهمسو

در مبدل های حرارتی پوسته و لوله دارای بافل (صفحات هدایت کننده جریان)، جریان سمت پوسته به صورت متقاطع با لوله ها در بین دو بافل مجاور جهت داده می شود و در حالیکه از فاصله ما بین دو بافل به فاصله بعدی منتقل می شود، موازی با لوله ها، جهت می یابد.

اهداف اصلی طراحی، در این مبدل ها در نظر گرفتن انبساط گرمایی پوسته و لوله ها، تمیز کردن آسان مجموعه، و در صورت با اهمیت نبودن سایر جنبه‌ها، کم هزینه ترین روش ساخت و تولید آنهاست.

در مبدل های پوسته و لوله با صفحه لوله های ثابت، پوسته، به صفحه لوله، جوش شده است و هیچ گونه دسترسی به خارج از دسته لوله، برای تمیزکاری وجود ندارد. این انتخاب کم هزینه و دارای انبساط گرمایی محدود است.

مبدل های پوسته و لوله با دسته لوله U شکل دارای کم هزینه ترین ساختار است، زیرا فقط به یک صفحه لوله نیاز است. سطح داخلی لوله ها به دلیل خم U شکل تند، نمی توانند با وسایل مکانیکی تمیز شود. در این مبدل‌ها تعداد زوجی از گذرهای لوله به کار می رود ولی محدودیتی از نظر انبساط گرمایی وجود ندارد.

چندین طرح ایجاد شده اند که به صفحه لوله امکان می‌دهند تا شناور باشد (یعنی بتواند با انبساط گرمایی، حرکت کند). نوعی کلاسیک از طراحی سر شناور در شکل نشان داده شده است که بیرون کشیدن دسته لوله ها را از پوسته با حداقل جداسازی قطعات، ممکن می سازد. به این نوع مبدل ها برای واحدهایی با تشکیل زیاد رسوب، نیاز می باشد. هزینه این مبدل ها زیاد است.

آرایش های مختلف جریان در سمت پوسته و سمت لوله، بسته به وظیفه گرمایی (ظرفیت گرمایی)، افت فشار، سطح فشار، تشکیل رسوب، شیوه های ساخت و هزینه بری، کنترل خوردگی و مسائل تمیز کاری، استفاده می شوند. بافل ها در مبدل های پوسته و لوله برای افزایش ضریب انتقال گرما در سمت پوسته و برای نگه داشتن لوله ها استفاده می گردند.

مزایای مبدل های پوسته و لوله را می شود به شرح زیر نام برد:

۱- در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می کنند.

۲- طراحی مکانیکی خوبی دارند.

۳- روش ساخت تثبیت شده خوبی دارند.

۴- قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند.

۵- به راحتی تمیز می شوند.

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای

مبدل حرارتی صفحه‌ای اساساً با توجه به سادگی نت و با توجه به نیازهای صنایع غذائی در دهه ۱۹۳۰ ابداع شد و طراحی بهینه آن در دهه ۱۹۶۰ با تکامل موثرتر هندسه صفحات، مونتاژ اجزا و مواد بهینه تر برای ساخت واشرهای مورد استفاده در این نوع مبدل‌ها کارآمدتر از گذشته مورد بازبینی قرار گرفت و موارد استفاده از آنها به تمامی صنایع راه پیدا کرد و توانسته است از رقیب خود (مبدل‌های لوله‌ای) پیشی بگیرد. به دلیل تنوع بسیار زیاد محدوده‌های طراحی این نوع مبدل‌ها که در نوع صفحات و آرایش آنها قابل بررسی است عملاً شرکت‌های سازنده آنها اطلاعات محرمانه طراحی را اعلام نمی‌کنند.

مبدل‌های صفحه‌ای واشردار تشکیل شده است از تعدادی صفحه نازک با سطح چین دار و یا موج دار که جریان سیال گرم و یا سرد را از هم جدا می‌کنند. صفحات دارای قطعاتی در گوشه‌ها هستند و به نحوی چیدمان شده‌اند که دو سیال عامل به صورت یک در میان میان صفحات جریان دارند. طراحی و واشربندی بهینه این امکان را فراهم می‌کند که مجموعه‌ای از صفحات در کنار یگدیگر تشکیل یک مبدل صفحه‌ای مناسب را بدهند. مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای معمولاً در جریان سیالاتی با فشار پائین تر از ۲۵bar و دمای کمتر از ۲۵۰ درجه محدود می‌شوند. از آنجا که کانال‌های جریان کاملاً کوچک هستند جریان قوی گردابه‌ای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها می‌گردد؛ به علاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب می‌شود. واشرها از نشتی سیال به بیرون از مبدل جلوگیری می‌کنند و سیال‌ها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت می‌نمایند. شکل جریان عموماً به نحوی انتخاب می‌شود که جریان سیال‌ها خلاف جهت یکدیگر باشند.

 

شمایلی از مبدل حرارتی صفحه‌ای

مبدل های صفحه ای حلزونی یا مارپیچ

صفحه ای حلزونی با پیچاندن دو صفحه بلند موازی به شکل یک حلزونی و با استفاده از مندرل و جوش دادن لبه های صفحات مجاور به صورتی که یک کانال را تشکیل دهند، شکل داده می شود. در هر یک از دو مسیر حلزونی یک جریان ثانویه ایجاد می شود که انتقال حرارت را افزایش و تشکیل رسوب را کاهش می دهد. این نوع مبدل های حرارتی بسیارفشرده هستند و طبعا گران قیمت تمام می شوند. سطح انتقال حرارت برای این مبدل ها درمحدوده ۰٫۵ تا m۲۵۰۰ و فشارکارکرد تا ۱۵ بار و دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. این نوع مبدل بیشتر در کاربرد سیال لجن آلود، مایعات لزج و مایعاتی با ذرات جامد معلق شامل ذرات بزرگ و جریان دو فازی مایع – جامد استفاده می شود. چون این مبدل ها توانایی زیادی در خود تمیز کنی و کم کردن رسوب گیری دارند.

از معایب و مزایای این نوع از مبدل‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


معایب:


۱- به دلیل کوچک بودن لوله مارپیچ تعمیر و جوشکاری آنها مشکل و زمان بر است


۲- به دلیل مارپیچ بودن لوله ها تمیز کردن آنها عملا مشکل است


مزایا:


۱- راندمان بالا


۲- مونتاژ آسان


۳- مقاومت مکانیکی در مقابل انبساط و انقباض


۴- مناسب برای دبی های کم و بارهای حرارتی پایین

 

شمایلی از مبدل حلزونی یا مارپیچ

مبدل های حرارتی هوا خنک

کولر های هوایی، مبدل هایی هستند که در آنها سیال فرآیندی با جریان هوا خنک می‌شود. در این مبدل ها بخارات گرم درون مجموعه ای از لوله ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته اند توزیع می شود. جداره خارجی لوله ها به پره مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله ها با هوای خنک افزایش یابد.

این مبدل ها از نظر شکل جریان، از نوع متقاطع می باشند که جریان هوای لازم برای خنک کردن سیال داخل لوله ها به وسیله یک فن تامین می شود . اگر این فن بالای لوله ها قرار گیرد به آن مکشی و اگر پایین لوله ها قرار گیرد به آن دمشی گویند . نوع مکشی به علت ایجاد توزیع یکنواخت جریان هوا بازدهی بیشتری دارد. در نوع مکشی اگر موتور گرداننده نیز به همراه فن در بالای لوله ها قرار گیرد به علت قرار گرفتن در معرض هوای گرم زودتر مستهلک می شود. برای رفع این مشکل می توان نیرو را با استفاده از شفت به فن انتقال داد و موتور را در محل مناسب تری قرار داد.

انتخاب مواد برای ساخت مبدل‌های حرارتی

طیف گسترده‌ای از مواد در ساخت مبدل‌های حرارتی استفاده می‌گردد. این مواد ممکن است فلزی یا غیر فلزی (مانند گرافیت، شیشه، سرامیک و پلاستیک) باشند. به طور ساده، فاکتورهای زیر را می‏‌توان در مورد انتخاب مواد برای مبدل‌های حرارتی و لوله‌ها مطرح کرد:


– سازگاری ماده با سیال‏‌های فرایند و سایر مواد تشکیل دهنده مبدل (مانند خوردگی و واکنش با موادی مانند هیدروژن)
– سهولت تولید و ساخت با استفاده از روشهای استاندارد تولید مانند ماشین‌کاری، ریخته‏‌گری، نورد و… و روش‌های جوشکاری
– تحمل شرایط عملیاتی مانند دما و فشار (مواردی مانند استحکام، استحکام خستگی، شکست ترد، سختی، خزش، مقاومت در برابر دما، و …)


– مسایل مربوط به قیمت و ایمنی از جمله قیمت ساخت، ایمنی و خسارات ناشی از شکست، هزینه‌های نگهداری و سرویس


– در دسترس بودن ماده از لحاظ منابع،


– و مسایل مربوط به اندازه تاسیسات، و مدت زمان کارایی و نگهداری و سرویس


– و…


مواد به طور معمول بر اساس تجربیات پیشین، تست‌های خوردگی، نوشته‌ها و هندبوک‌ها و پیشنهاد تولید کنندگان مواد انتخاب می‌گردند. میزان موفقیت در انتخاب مواد و پروسه ساخت، در رفتار تاسیسات در عمل، منعکس می‌گردد. برای دستیابی به ایمنی و اطمینان کافی، و کارکرد دایمی و مزایای اقتصادی، بهتر است انتخاب مواد را به صورت مرحله به مرحله انجام داده و از مرحله طراحی شروع کنیم؛ و سپس به ترتیب به سراغ ساخت و تولید، نصب و نگه‌داری برویم. در عمل یک بار، تاسیسات برای یک بازده معین باید چک گردد. مواد متداول در طراحی مبدل‌های حرارتی:


۱-چدن ۲- فولاد کربن دار ۳- آلیاژهای فولاد 4- فولاد ضد زنگ ۵- آلومینیم و آلیاژهای آن ۶- مس و آلیاژهای آن۷- نیکل ۸- تیتانیوم ۹- زیرکونیم۱۰- تانتالیوم ۱۱-گرافیت ۱۲- شیشه۱۳- تفلون ۱۴-سرامیک

رسوب در مبدل ها

رسوب‌زدائی در مبدل‌های حرارتی یکی از پرهزینه ترین مسائل در تعمیر و نگهداری مبدل‌هاست که باعث اتلاف سرمایه و همچنین زمان می شود. بطور مثال هزینه‌های ناشی از ایجاد رسوب در صنایع کشور آمریکا سالانه به ۵ میلیارد دلار می رسد که هزینه هنگفتی را بر صنایع تحمیل می‌کند. ایجاد رسوب بر روی سطوح انتقال حرارت باعث کاهش نرخ انتقال حرارت و همچنین افزایش افت فشار می‌گردد و لذا رسوب زدائی امری اجتناب ناپذیر است که باعث اتلاف زمان تولید و ایجاد هزینه فراوانی می گردد.

محاسبات انواع مبدل‌ها

اصول کلی محاسبه برای مبدل‌ها همان اصول بیان شده در قبل است یعنی یافتن اختلاف دمای لگاریتمی و ضریب کلی انتقال حرارت با استفاده از ابعاد و شرایط کاری مبدل و سیال‌های مورد استفاده و در نهایت انتخاب نوع و آرایش مبدل‌ها. در مورد انواع مبدل‌ها روابط خوبی برای محاسبات موجود است که می‌توان با مراجعه به کتاب‌ها و اطلاعات کارخانه سازنده به آنهادسترسی پیدا کرد.


از انواع دیگر مبدل‌ها می‌توان به مبدل‌های هوا هوا، مبدل‌های بلوکی، مبدلهای پره‌ای اشاره کرد.