زغال کک

زغال کٌک و کاربرد آن در صنعت قند

زغال کک چیست؟

کک ماده ای با کربن بسیار بالا و ناخالصیهای اندک میباشد که به عنوان سوخت به کار میرود.کک ماده ی جامد کربناتی است که از زغالهای بیتومین کم خاکستر و کم گوگرد حاصل میشود.ککی که از زغال حاصل میشود دارای رنگ خاکستری و همچنین سخت و متخلخل است.البته کک به صورت طبیعی نیز وجود دارد اما بیشترین کک مورد استفاده کک ساخته شده از زغال سنگ توسط انسان است.

کاربرد کک در صنعت قند

کک هایی که در صنعت قند مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای اندازه خاصی باشند. از کک و حرارتی که تولید میکند برای روشن نگه داشتن کوره آهک و پخت سنگ آهک استفاده می شود. از گازی که کک تولید میکند نیز در خط تولید کارخانه قند استفاده می شود.

حصول خاک کک از سنک کک

پس از اینکه سنگ کک وارد کارخانه شد چون دارای ابعاد منظمی نمی باشد، توسط کارگران زحمت کش به ابعاد مشخصی جهت استفاده در کوره آهک تبدیل می شود. از این فرایند تبدیل به ابعاد کوچکتر، خاک کک حاصل می گردد که این خاک کک دارای کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان سازی، راه سازی و ساخت سالن های ورزشی می باشد و همچنین در برخی از کارخانجات صنعتی نیز بکار می رود.
درکارخانه قند فسا نیزخاک کک به عنوان یک محصول فرعی تولید می گردد. که متقاضیان عزیز می توانند جهت خرید و استفاده به دفتر فروش این کارخانه مراجعه کرده یا از طریق فروشگاه سایت اقدام فرمایند.