بزرگ‌ترین تولیدکننده شکر ایران، برداشت نیشکر را آغاز کرد

برداشت نیشکر از امروز در استان خوزستان آغاز شد، به‌طوری که طبق پیش‌بینی انجام‌شده، حدود یک میلیون تن نیشکر در خوزستان تولید خواهد شد که از این میزان 100 هزار تن شکر خام استحصال می‌شود.

شکر کرج
Various types of sugar

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: هرسال همزمان با مهرماه بزرگ‌ترین عملیات منظم، متمرکز و مکانیزه کشاورزی ایران در برداشت نیشکر از مزارع نیشکر خوزستان آغاز و تا پایان فروردین‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

نسیم صادقی افزود: امسال در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و هفت واحد زیر مجموعه آن و در سطح 62 هزار هکتار زراعت نیشکر این شرکت مجموعاً چهار میلیون و 750 هزار تن نیشکر برداشت خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود از این میزان نیشکر بیش از 470 هزار تن شکر تولید شود و همچون سال‌های گذشته این شرکت در رتبه بزرگ‌ترین تولید کننده شکر ایران قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: روش برداشت نیشکر در شرکت توسعه نیشکر مکانیزه و عمدتاً سبز بوده و با استفاده از دروگر نیشکر (هاروستر) انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ادامه داد: شیوه آبیاری نیز در مزارع توسعه نیشکر به شیوه هیدروفلوم بوده و راندمان آبیاری در توسعه نیشکر بالای 50 در صد است در حالی که راندمان آبیاری در کشاورزی کشور بطور میانگین بین 30 تا 35 درصد است.

صادقی تصریح کرد: در مجموع پیش‌بینی می‌شود امسال در کل استان خوزستان حدود 650 هزار تن شکر در واحدهای نیشکری استان تولید شود و استان خوزستان 60 درصد تولید شکر تولیدی کشور را به خود اختصاص دهد

واحدهای نیشکری استان خوزستان شامل هفت واحد کشت و صنعت زیرمجموعه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و کشت و صنعت کارون و هفت‌تپه هستند./

خبرنگار: فرید مرادی

A-920717-05